Wyjazd wszystkich dzieci na wystawę klocków LEGO – Częstochowa – 04.01.2019 r.

W piątek 04 stycznia 2019 r. dzieci pojechały poznać historię, zobaczyć co wspaniałego można zbudować z bardzo prostych klocków LEGO i oczywiście samemu doświadczyć radości tworzenia . Wszyscy wróciliśmy bardzo zadowoleni.

Krótka historia klocków LEGO:

Na początku XX wieku Oleg Kirk Christiansen,  10 – ty z rodzeństwa, syn ubogich farmerów został cieślą. W Billund założył warsztat stolarski, zajmujący się m.in. produkcją drabin. Niespodziewane okoliczności bardzo doświadczyły jego rodzinę:  kryzys gospodarczy,  śmierć żony i pożar warsztatu. Został sam z czwórką dzieci bez środków do życia.

Ojciec, by ukoić żal ukochanych dzieci, wystrugał im małą drewnianą kaczuszkę – zabaweczkę. Ta bardzo się spodobała nie tylko jego dzieciom, ale innym rodzinom. Podjął decyzję, że będzie produkował takie zabaweczki. Szybko zdobył sobie popularność w okolicy.

W 1932. Dzięki temu, że drewniane kaczuszki zyskały popyt, zaczął rozszerzać asortyment i postanowił m.in. produkować drewniane klocki, by dzieci mogły tworzyć piękne budowle i wszystko co im wyobraźnia podpowie.

W 1934 roku Christiansen zmienił nazwę firmy zabawkarskiej na Lego – skrót od duńskiego zwrotu „Leg godt” (dun. baw się dobrze). Od 1940 roku w firmie ojca zaczął pracować   najstarszy syn – Godtfred Kirk Christiansen. Firma dobrze się rozwijała, tak  że rodzina kupiła pierwszą w Danii maszynę do odlewów z tworzyw sztucznych i uruchomiła wyrób zabawek plastikowych w 1947 r.

W dwa lata później zaczęła produkować znane nam do dzisiaj klocki. Ich konstrukcję ulepszono w roku 1958 r. Wówczas zostały one opatentowane. Firma zaczęła je eksportować na cały świat.  Kolejny cios – Oleg Kirk Christiansen zmarł na zawał serca. Firmą zaczął kierować jego syn.

W dwa lata po śmierci twórcy klocków kolejny pożar fabryki.  W 1968 roku uruchomiono w Billund pierwszy Legoland – miasteczko rozrywki zbudowane z klocków Lego. Kolejnym dyrektorem firmy został wnuk założyciela, Kjeld, a w 2004 r. kierownictwo powierzono osobie z zewnątrz. Jednak wciąż większość udziałów pozostaje w rękach rodziny założyciela.

Data dodania: 4.01.2019 przez adminstrator