Spektakl „Najlepszy przyjaciel – Anioł Stróż”

Wtorek 2 października 2018 r. – we wspomnienie liturgiczne Świętych Aniołów Stróżów – przybył, znany nam już dobrze i przez nas lubiany, Teatr Ewangelizacyjny „Eden” z Wieliczki. Tym razem obejrzeliśmy przedstawienie o przygodach młodego Tobiasza.

Głównymi bohaterami spektaklu byli: Tobiasz, jego niewidomy ojciec (wyśmiewani często przez niedobrego sąsiada z powodu ubóstwa, będącego następstwem choroby ojca), a także Anioł Stróż Tobiasza – Rafał. Akurat w chwili, gdy poznajemy trudną sytuację życiową bohaterów, otrzymują oni list z dalekiej Persji, napisany przez niejakiego pana Grzegorza, któremu kiedyś ojciec Tobiasza pomógł, dając sto złotych monet. Teraz to ów Grzegorz, obecnie człowiek bogaty, postanowił oddać swój dług i wyrazić wdzięczność osobie, która potrafiła mu dawniej pomóc. Do Persji wyrusza młody Tobiasz. Niestety, w daleką i niebezpieczną drogę wybiera się bez należytego przygotowania, rezygnując z zabrania chociażby mapy, jedzenia, picia… I wtedy na jego drodze pojawia się Rafał – wprawiony podróżnik. Udziela on Tobiaszowi wszelkiej potrzebnej pomocy, a przede wszystkim dodaje mu otuchy i nie pozwala się zniechęcić. Niemniej to, że jest on Aniołem Stróżem Tobiasza zachowuje z początku w tajemnicy przed młodym wędrowcem, a wyjawia ją tylko widzom. Na koniec daje Tobiaszowi lekarstwo na chorobę oczu jego ojca (dodać trzeba w tym miejscu, że imię Archanioła Rafała tłumaczone jest jako ‘Bóg leczy’). Wędrówka Tobiasza kończy się zatem w pełni pomyślnie: pan Grzegorz oddaje z wdzięczności nie sto, ale tysiąc złotych monet, a ojciec młodzieńca odzyskuje wzrok. Tobiasz ponadto cieszy się z niezwykłego poznania własnego Anioła Stróża, który w końcu ujawnił mu, kim jest…

Jak zwykle dobra, interesująca gra aktorska obu Panów, oprawa plastyczna przedstawienia, wykorzystane rekwizyty i jego przesłanie moralne bardzo się wszystkim podobały. Dzieci były zapraszane do dialogu z bohaterami, wychodziły „na scenę”, opatrywały stłuczoną rękę Tobiasza, łowiły ryby i w ogóle świetnie się bawiły. Miały też okazję przypomnieć sobie to, że każdy człowiek ma swojego niewidzialnego Przyjaciela otrzymanego od Boga – Anioła Stróża, którego pozdrawiamy codzienną piękną modlitwą:

‘Aniele Boży, Stróżu mój, Ty zawsze przy mnie stój;

rano, w wieczór, we dnie , w nocy, bądź mi zawsze ku pomocy.

Strzeż duszy, ciała mego i zaprowadź mnie do żywota wiecznego. Amen’.

Data dodania: 2.10.2018 przez adminstrator