Jesienny Rodzinny Rajd Zuchowy

Sobota 15.09.2018 r. z naszym druhem Przemkiem wybraliśmy się na kolejny nasz rodzinny rajd zuchowy. Mimo niepewnej pogody ( to padało, to zaświeciło słońce ) licznie zebraliśmy się na Świętej Puszczy w Olsztynie. Stamtąd pod czujnym harcerskim okiem druha wyruszyliśmy poznawać piękne pomniki przyrody na jurze krakowsko-częstochowskiej: Górę Biakło i Sokole Góry , gdzie w Jaskini Olsztyńskiej ukryty był skarb – oczywiście kulminacją jest odnalezienie go przez zuchów i wspólne zuchowe ognisko. Kilka zdań o pięknych pomnikach przyrody:

Góra Biakło – czyli jurajski Mały Giewont

Góra Biakło – czyli Jurajski Mały Giewont. Skały na górze przypominają słynnego „śpiącego rycerza” w Tatrach w Zakopanem. Na szczycie znajduje się żelazny, ażurowy krzyż; postawiony w 1993 r. – dla uczczenia 15-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II. Mały Giewont wznosi się 340 m n.p.m. natomiast tatrzański 1890 m n.p.m. Niemniej ze szczytu Biakła rozpościerają się przepiękne widoki na cztery świata strony: na południu i wschodzie zalesiony, skalisty rezerwat Sokole Góry; na zachodzie, nad lasami widać Częstochowę; na północny ruiny zamku w Olsztynie, a bliżej – skały sąsiedniego wzgórza, Lipówki. Skały na Biakle są popularnym miejscem wspinaczkowym. Noszą charakterystyczne nazwy: Blin, Sfinks, Okręt, Jałowiec, Mnich. Największy jest Sfinks, gdzie jest do dyspozycji 12 dróg wspinaczkowych. Najtrudniejsza z nich nazywa się: „Długie Ręce Mafii”.

Rezerwat “Sokole Góry”

Rezerwat przyrody „Sokole Góry: koło Olsztyna, utworzony został w 1953 roku i obejmuje powierzchnię 216 ha. Ze względu na wielkość obszaru jest to drugi rezerwat Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej (największym jest Dolina Racławki). Wyróżniające się w krajobrazie wzniesienia osiągają ok. 400 m n.p.m. Główne z owych wzniesień to Góra Sokola, Góra Setki, Pustelnica oraz Puchacz. Góry Sokole kryją w sobie kilkadziesiąt jaskiń, wśród których najsłynniejszymi są: Jaskinia św. Maurycego, Koralowa, Pod Sokolą Górą, Studnisko, Olsztyńska, i Wszystkich Świętych. Szatę roślinną Sokolich Gór stanowi rosnący w niższych partiach bór sosnowy, zaś wyżej naturalne dla tego terenu lasy bukowe, w których rosną także jodły, lipy, dęby, graby oraz wiekowe niekiedy okazy modrzewia. Z interesujących roślin występują tu także m.in. storczyki. Na skałach zauważyć można roślinność ciepłolubną. Wśród zwierząt występują: nietoperze, znajdujące dogodne schronienie w licznych jaskiniach, a także sarny, dziki, lisy, kuny leśne oraz ptaki: lelek kozodój, jastrząb gołębiarz, myszołów. .

Jaskinie Sokolich Gór

Charakterystyką Sokolich Gór są porośnięte lasem wapienne, jurajskie skały z licznymi formami krasowymi. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Pustelnica – około 400 m n.p.m.

Nazwa “Sokole Góry” nadana została przez okoliczną ludność, według której wzgórza zamieszkiwane były przez sokoły i puchacze. Osobliwością rezerwatu jest kilkanaście jaskiń i dużych schronisk skalnych. Samodzielnie można zwiedzać Jaskinię Olsztyńską, przez którą został poprowadzony szlak turystyczny. Zwiedzanie odbywa się w pozycji stojącej i wymaga posiadania latarki. W rezerwacie została wytyczona ścieżka przyrodnicza, którą można dotrzeć do jaskini oraz innych ciekawych miejsc, które warto zobaczyć. W  Sokolich Górach znajduje się też najgłębsza jaskinia Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Jaskinia Studnisko (78 m). oraz jaskinie – Koralowa i Wszystkich Świętych. Pomimo ich niezwykłego piękna dostęp tu mają jedynie osoby posiadające umiejętności wspinaczkowe oraz niezbędny sprzęt alpinistyczny.

Data dodania: 15.09.2018 przez adminstrator