Spotkanie z Filharmonią Częstochowską „Stroikowe czary-mary”

W dniu 22 lutego 2018 roku odwiedzili nas muzycy Filharmonii Częstochowskiej z koncertem zatytułowanym „Stroikowe czary-mary”.

Prowadząca koncert Pani Magda M. wprowadziła słuchaczy w tematykę koncertu, którego „bohaterami” były instrumenty takie, jak: klarnet, fagot, flet poprzeczny i niezastąpione pianino… Nasze kochane przedszkolaki wysłuchały wielu utworów granych na wspomnianych instrumentach. Wśród nich były: „Zima” A. Vivaldiego, „Eine kleine Nachtmusik” oraz „Divertimento” W. A. Mozarta, „Libertango” i „Oblivion” A. Piazzolli. Utwory wykonywali: p. Malwina M. (flet), p. Konrad K. (klarnet), p. Maksymilian M. (fagot) oraz p. Magda (pianino). Dzieci mogły również z bliska obejrzeć instrumenty, na których muzycy grali, i zapoznać się z ich budową. Szczególnym jednakże zainteresowaniem cieszył się sam stroik. Albowiem zarówno klarnet, jak i fagot bez stroika ‘nie istnieją muzycznie’. Klarnet to instrument z grupy aerofonów stroikowych z pojedynczym stroikiem. Natomiast fagot, który jest też instrumentem dętym drewnianym z wyżej wspomnianej grupy aerofonów, posiada stroik podwójny. Stroik zaś to po prostu ważny element instrumentu muzycznego (w wypadku niektórych aerofonów piszczałkowych oraz idiofonów dętych), służący do wprowadzania w drganie słupa powietrza zawartego wewnątrz instrumentu muzycznego lub rezonatora. W instrumentach dętych drewnianych stroik wykonywany jest z trzciny laskowej lub tworzywa sztucznego. Flet poprzeczny za to stroika nie potrzebuje, a w orkiestrze w grupie instrumentów dętych drewnianych i tak jest instrumentem o najwyższej skali…

Dziękujemy miłym Artystom za pouczające spotkanie i już od dziś czekamy na kolejne.

Data dodania: 22.02.2018 przez adminstrator