„Kraina Muzyki” – audycja muzyczna „Z jazzową nutką”

W dniu 26.10.2017 r. do naszego przedszkola przybyli, dobrze nam już znani i przez nas lubiani, artyści z „Krainy Muzyki”.

Tym razem zaprosili nas na spotkanie z ‘jazzowymi nutkami ’, które złożyły się na utwory grane przez pana Pawła S. (trębacza), któremu akompaniował na gitarze akustycznej pan Bartosz B. Audycję muzyczną prowadziła pani Klaudia Z. Dzieci dowiedziały się skąd jazz przywędrował do Europy i kilku innych ciekawostek związanych z tym stylem muzycznym oraz wysłuchały kilku utworów jazzowych. Zapoznały się ponadto z budową gitary akustycznej i trąbki, która jest najpopularniejszym instrumentem z rodziny instrumentów dętych blaszanych (niektóre nawet ‘zagrały’ na trąbce) i która jest głównym instrumentem wykorzystywanym w jazzie. Wzięły także udział w zabawie muzycznej, która miała na celu uwrażliwić je na piękno i różnorodność świata dźwięków. Kilka słów o jazzie: jest to gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy Storyville w Nowym Orleanie; jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej. Jazz charakteryzuje się dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Miało to związek z faktem, iż pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nieznający nut potomkowie niewolników.

Dziękujemy za muzyczne spotkanie i czekamy na kolejne…

Data dodania: 26.10.2017 przez adminstrator